____________________________ TERMOIZOLACJA DACHÓW ____________________________

Zabezpieczenie termoizolacyjne dachu płaskich.
Refleksyjność pokryć dachowych. Przy rosnących w cenach energii coraz większą wagę przywiązuje się do tego, aby dachy budynków posiadały prawidłową izolację termiczną mówiąc potocznie aby były ciepłe szczególnie zimą. Tymczasem zbyt wysoka temperatura dachu latem również może powodować straty energii oraz wpływać na szybką degradację pokrycia dachów. Jednak chodzi o to by dach był izolowany termicznie zarówno latem jak i zimą .

W warunkach meteorologicznych występujących w naszym kraju do zapewnienia odpowiedniego mikroklimatu wewnątrz budynku zdąży się zazwyczaj , stosując odpowiednio dobrane pod względem długości oraz zabezpieczoną przed wilgocią warstwę termoizolacyjną. O ile jednak znaczne oszczędności energii można osiągnąć w przypadku klimatu ciepłego i gorącego korzyści z zastosowania chłodnych dachów można również uzyskać w klimacie chłodnym zwłaszcza w przypadku klimatyzowanych latem budynków o dużej powierzchni zabudowy. oszczędności energii na małych stratach cieplnych związanych z klimatyzacją mogą nawet przewyższać zyski ciepła uzyskiwane zimą.

Chłodne dachy odznaczają się wysoką refleksyjność a to oznacza że odbijają znaczną część padających promieni słonecznych i w ten sposób oddają energię z powrotem do atmosfery. Tylko nie znaczna część promieniowania absorbowana jest jako energia cieplna. Dzięki zmniejszeniu emisji ciepła do wnętrza budynku, zmniejszone zostaje obciążenie urządzeń chłodzących podczas ciepłych pór roku. Szacuje się że oszczędność energii używanej do chłodzenia powietrza, przy zwiększeniu współczynnika odbicia z istniejącego 0,10 - 0,20 do 0,60 mogą wynosić nawet 20%.

Materiały wykorzystywane do wykonywania pokryć dachowych tak zwanych chłodnych dachów charakteryzują dwie cechy fizyczne pierwsza to współczynnik odbicia promieniowania słonecznego określony również jako refleksyjność lub albedo. Jest to stosunek sumy energii słonecznej padającej na dach do ilości energii przez dach odbitej Druga cecha to emisja termiczna czyli zdolność do odprowadzania zaabsorbowany energii cieplnej. Definicję chłodnego dachu podała Rada do Spraw Klasyfikowania Chłodnych Dachów. Jest to produkt który charakteryzuje się współczynnikiem odbicia promieniowania słonecznego Czyli albedo co najmniej 0,70 oraz emisją termiczną minimum 0,75. należy zaznaczyć że określenie dach chłodny odnosi się do niego przegrody a jedynie do materiałów zastosowanych jako wierzchnia powłoka.

W przypadku materiałów stosowanych do pokrywania dachów płaskich o ich właściwościach pod kątem odbijania światła decyduje w znacznej mierze rodzaj materiału , jakiego użyto do wykonania membrany. Papy wykonane z materiałów bitumicznych charakteryzują się współczynnikiem odbicia promieniowania słonecznego na poziomie około 0,22 zamiast membrany wykonane z jasnych odmian polimerów takich jak EPDM uzyskują albedo rzędu 0,70 . Wierzchnia warstwa membrany może zostać pokryta barwionym materiałem co dodatkowo poprawi jej właściwości. Pokrycia z zastosowaniem powłok malarskich wymagają jednak stosownej pielęgnacji i czyszczenia oraz zapewnienia odpowiedniego odwodnienia powierzchni. Gromadzące się na powierzchni brud oraz porastającej mech i algi mogą powodować obniżenie właściwości refleksyjnych pokrycia.

 

Dekarstwo - chłodny dach

RB Z.ROSIEK Warszawa

 +48 22 354 67 74

 +48 604 260 209

 




______________________________________________________________________  SZCZELNE DACHY  ______________________________________________________________________

Obróbka blacharska wywietrzników, ław kominiarskich, słupków i masztów antenowych polega na wykonaniu blaszanych kołnierzy w postaci stożków lub ostrosłupów ściętych dopasowanych w górnej części do elementu obrabianego przez lutowanie lub ściśnięcie obejmą. Stożek powinien być połączony w całość na rąbek pojedynczy lub lutowany zakład (min 10 mm). Dolna krawędź stożka powinna być dopasowana do pochylenia dachu, lekko odgięta w kształt kołnierza..

Jeżeli dach pokryty jest blachą płaską (stalową ocynkowaną, cynkową, lub miedzianą), to do niej przylutowuje się kołnierz stożka. Przy innym rodzaju pokrycia należy zastosować podkładkę z blachy o grubości 0,5 do 0,7 mm i przylutować do niej kołnierz stożka obróbki. Od strony kalenicy podkładkę należy wsunąć pod pokrycie dachu (blacha profilowana, dachówka, papa), a od strony okapu wypuścić na wierzch pokrycia.

Obróbka blacharska ław kominiarskich polega na wykonaniu blaszanych kołnierzy w postaci stożków (lejków) o różnych wysokościach w zależności od kąta pochylenia połaci dachowej. Mocowanie stożków w górnej i dolnej części należy wykonać jak opisano powyżej.

  • dekarskie usługi
  • krycie dachów z obróbkami blacharskimi
  • naprawy obróbek kominów


Krycie i remonty dachów - RB Zbigniew Rosiek
Al.Rzeczypospolitej 2 lok 51 , 02-972 Warszawa
tel. +48 22 354 67 74 , tel. +48 604 260 209