_________________ Eternit na dachu _________________

Wykonując remont dachu lub jego naprawę nasi dekarze napotykają niekiedy pokrycie dachowe z eternitu. Eternit wywodzi swoją nazwę od łacińskiego okreslenia "aeternum" czyli "wieczność" i nomen omen może szybko przenieść do wieczności mieszkających pod takim eternitowym dachem ludzi. Jako materiał azbestowo-betonowy o włóknistej strukturze jest faktycznie niepalny, nieprzemakalny, odporny na czynniki atmosferyczne. Do czasu gdy zostały potwierdzone bardzo szkodliwe zdrowotnie właściwości mikrowłókien azbestu, był uznawany na świetny materiał do budowy pokrycia dachu.

Przepisy europejskie już od 1989 roku zabraniają produkcji eternitu jako materiału budowlanego a idąca za tym w ślad polska ustawa wprowadziła program usuwania azbestu i płyt eternitowych jako obligatoryjny, wyznaczając termin ostateczny likwidacji tego szkodliwego dla zdrowia budulca do 2030 roku. Usuwamy eternit z dachów na terenie woj mazowieckiego, łódzkiego i innych. Wykonaliśmy już wiele takich bezpiecznych rewitalizacji dachów z eternitu w miastach takich jak: Warszawa, Łódź, Kielce, Radom.

Kompetencje dekarskie potwierdzamy doskonałymi referencjami i przykładami realizacji różnych typów inwestycji, zarówno dachów na domach jednorodzinnych jak i dachów o dużych kubaturach, na zespołach budynków czy galeriach handlowych. Posiadamy wszelkie uprawnienia dekarskie poświadczone certyfikatami, umiejętności mistrzowskie rzemiosła w zakresie budowy konstrukcji dachów, więźby, krycia dachów każdym rodzajem pokrycia, wykonywania uszczelnienia i izolacji dachów. Posiadamy również niezbędny sprzęt oraz przeszkolenie i doświadczenie w usuwaniu szkodliwych substancji a w szczególności usuwaniu azbestu eternitu z dachów.

Zobacz też poradnik bezpiecznego usuwania eternitu azbeztowego PDF

Usunięcie płyt eternitowych jest obwarowane dokładnymi przepisami, które określają warunki prac naprawczych oraz metody demontażu, przenoszenia, składowania tych niebezpiecznych materiałów.

Oddziaływanie azbestu zawartego w eternicie może mieć chorobotwórczy wpływ nawet po 30 latach. Nie widać więc natychmiast nieodpowiednich efektów, uszczerbków na zdrowiu, nie ma też zmian samopoczucia mieszkańców. Jednak stężenie mikrowłókien w powietrzu jakim oddychają ludzie w otoczeniu takiego dachu powoduje, że stopniowej degradacji ulegają głównie płuca.
wolne od eternitu


Standardowy zespół dekarzy usuwających eternity liczy 5 pracowników-dekarzy, którzy współpracują ze sobą będąc zarówno na dachu jak i na poziomie magazynowania materiałów na dach. Podstawowe warunki demontażu płyt to zwilżenie tych materiałów jak i przestrzeni roboczej. Ścieżki do przenoszenia gruzu eternitowego muszą zostać zafoliowane. Usuwanie wkrętów lub gwoździ musi być wykonane delikatnie , bez wyszarpywania co jest związane z ogólną zasadą by nie generować pylenia, minimalizując tym samym rozpylanie włókien azbestu. Gruz i ma być składowany do kartonowych pudeł a te po wypełnieniu foliowane. Mocno zwilżone płyty zwane potocznie "eternitem" powinny być przenoszone w całości na pojazd i wywożone do składu odpadków utylizacji materiałów niebezpiecznych. Skład powinien być powiadomiony z wyprzedzeniem 30 dniowym o dostawie niebezpiecznych dla zdrowia materiałów budowlanych. Rozkład płyt eternitowych następuje co prawda do 40-50 lat jednak mikrowłókna azbestu są niestety bardzo trwałe i będą zalegały w glebie.

Dobrą wiadomością jest to, że na usuwanie eternitu z dachu bądź z elewacji, można uzyskać wsparcie finansowe nawet do 80% wartości prac naprawczych, które są wypłacane przez Urzędy Gminy właściwe dla lokalizacji budynku. Dzięki temu, o czym nie wie część inwestorów, naprawy dachów mogągą być dużo tańsze.

Firma RB Z.ROSIEK, zatrudnia tylko sprawdzonych fachowców, monterów, dekarzy-cieśli, techników i inżynierów, którym możecie Państwo powierzyć swój dach.

utylizacja eternitu warszawa
warszawa krycie dachów
dekarze pomiar______________________________________________________________________  USŁUGI BUDOWLANE  ______________________________________________________________________

Nasza firma od 12 lat wykonuje usługi dekarzy specjalizuje się w sprawdzaniu i wykrywaniu nieszczelności dachów płaskich oraz skośnych także tarasów. Wykonujemy kompleksowo dachy płaskie, dachy zielone, dachy odwrócone, dachy balastowe, oraz izolacje tarasów i balkonów w tym też wszelkie remonty dachów.

Wykonujemy remonty wszelkiego typu pokryć dachowych w tym zabytkowych i wymagane w związku z tym prace dekarskie. W ramach zleconych prac wykonujemy remonty różnego typu pokryć dachowych w tym wykonanych z blachy, żelbetu i konstrukcji drewnianych.

Krycie i remontu każdego rodzaju dachu:

  • krycie i remonty dachów z blacho-dachówki
  • remont dachu z blachy miedzianej
  • krycie i remont dachu pokrytego papą
  • naprawy obróbek dekarskich


Dachy naprawa i rewitalizacja - RB Z.ROSIEK
Al.Rzeczypospolitej 2 lok 51 , 02-972 Warszawa
tel. +48 22 354 67 74 , tel. +48 604 260 209