____________________________________________________________ Krycie dachów blachą tytan-cynk ____________________________________________________________

Podobnie trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, tak jak dachy pokryte miedzią ( blachą miedzianą ) są dachy z poszyciem wykonanym z blachą tyna-cynk. Trwałość tego rodzaju materiału została sprawdzona przez kilkaset lat i szacuje się na okres od 60 do 120 lat. Ta imponująca trwałość i wytrzymałość tego rodzaju dachów wynika z właściwości blachy tytanowo-cynkowej, wcześniej blachy cynkowej lub znanej jako blacha ocynkowana.

W ubiegłym stuleciu dachy pokrywane blachą ocynkowaną, na pełnym deskowaniu z zachowaniem reguł właściwych dla tego rodzaju pokryć, z powodzeniem słuzyły jako zabezpieczenie połaci dachowych przez kilkadziesiąt lat. Od kilkudziesieciu lat ( 20 lat ) produkowane są blachy cynkowe z domieszkami tytanu i miedzi w ściśle określonych proporcjach. Ten opracowany przez niemieckie firmy standard blach tytanowo-cynkowych znajduje pełną akceptację w normach budowlanych jako wyznacznik doskonałej jakości blach do użytku w budownictwie a nawet te normy znacznie przewyższa.

Dachy z blachy tytan-cynk są zatem prawie równie trwałe jak dachy kryte miedzią przy czym koszt wykonania takiego dachu jest nieco niższy. Dachy z blachy t-c są tańsze.

Wykonanie tego rodzaju pokrycia jest bardzo podobne jak wspomnianych dachów krytych miedzią. Blachę kładzie się na pełnym deskowaniu z zachowaniem odpowiedniej szerokości szczelin między deskowaniami w zależności od stopnia nachylenia płaszczyzny połaci. Dodatkowo zaleca się ( a powinno to być obligatoryjne ) uzycie mat budowlanych pomiędzy deskowaniem a warstwami blachy. Maty mają za zadanie stworzenie aktywnej warstwy oddzielającej te powierzchnie, deskowania i poszycia zewnętrznego dachu w celu odprowadzania wilgoci. Tak by woda nie skraplała się bezpośrednio na wewnętrznej powierzchni blachy. Ma to bardzo duże znaczenie ze względu na ochronę blachy przed korozją i moze stworzyć kilkudziesięcioletnią róznicę w eksploatacji dachu bez konieczności naprawy czy remontu.

Blachy tytanowo-cynkowe na dach oferowane sa przez producentów w rolkach różnej szerokości. Od ekip dekarskich, ich znajomosci fachu i doświadczenia w kryciu dachów zależy jak taki materiał zostanie wykorzystany. Blachy tego typu po pewnym czasie pokrywają się patyną, która stanowi warstwę ochronną przed wilgocią. Technika wykonania dachu z tego rodzaju materiału to zwykle łaczenie blachy na łuskę, łaczenie blachy na listwę oraz łaczenia na rąbek stojący i rąbek leżący. Dobrze wykonane połaczenia blachy gwarantują szczelność dachu i trwałość jego powierzchni nawet podczas duzych obciążeń związanych z wichurami lub zalegajacym śniegiem.

Ze względu na brak modułowości, tak jak to ma miejsce np. przy wykonaniu dachów z blachodachówki budowa dachu z blachy tytan-cynk umozliwia wykonanie nawet bardzo skomplikowanych dachów. Elementy obróbek i głównych połaci są docinane na wymiar a dekarze mają mozliwość wykazać się swoim kunsztem i wykorzystac w pełni swoje doświadczenie. 

Często pokrycia dachowe tego rodzaju są wykonywane na obiektach zabytkowych jako rewitalizacja obiektu z zachowaniem techniki i materiałów pierwotnie uzywanych przy jego wznoszeniu. Zastosowanie tych trwałych blach to także rozwiązanie stosowane na dachach budynków, których właściciele patrzą dalekowzrocznie na użytkowanie budynku i koszty jego eksploatacji rozłozone w czasie wielu lat. 

 
______________________________________________________________________  USŁUGI DEKARSKIE  ______________________________________________________________________

Nasza firma od 12 lat specjalizuje się w sprawdzaniu i wykrywaniu nieszczelności dachów płaskich oraz skośnych także tarasów. Wykonujemy kompleksowo dachy płaskie, dachy zielone, dachy odwrócone, dachy balastowe, oraz izolacje tarasów i balkonów w tym też wszelkie remonty dachów.

Wykonujemy remonty wszelkiego typu pokryć dachowych w tym zabytkowych i wymagane w związku z tym prace dekarskie. W ramach zleconych prac wykonujemy remonty różnego typu pokryć dachowych w tym wykonanych z blachy, żelbetu i konstrukcji drewnianych.

Podejmiemy się krycia i remontu każdego rodzaju dachu:

  • krycie i remonty dachów z dachówki ceramicznej
  • remont dachu z blachy miedzianej
  • krycie i remont dachu pokrytego papą
  • naprawy obróbek dekarskich


Krycie i remonty dachów - RB Zbigniew Rosiek
Al.Rzeczypospolitej 2 lok 51 , 02-972 Warszawa
tel. +48 22 354 67 74 , tel. +48 604 260 209