Dachy są wykonywane wieloma sposobami, praktycznie na każdym budynku inaczej. O tym jak będzie wyglądał dach, czym okryte zostanie jego poszycie decyduje zamysł archiekta projektanta budowli. Dach w swej dekoratywnej funkcji powinien się dobrze komponować z fasadą budynku, podkreślać jego styl oraz integrować wizualnie z innymi dachami w swoim otoczeniu.

Nawiązanie do tradycji budowlanych na danym obszarze geograficznym w dużej skali regionalnej jak i małej specyficznej dla dzielnicy, determinuje także to jaki będzie dach. Oczywiście z poprawką na tolerancję kreatywności architekta.



Rozumiejąc pewne ograniczenia w zakresie doboru rodzaju dachu jest jednak zawsze sporo możliwości zagmatwania konstukcji i dodania pracy dekarzom. Przedstawiamy porównanie metod i sposobów realizacji pokryć dachowych.

Krycie dachów płaskich papą termozgrzewalną a pokrycia dachów skośnych gontem bitumicznym.

Dachy płaskie są naczęściej pokrywane papą i jest to historycznie biorąc jeden z najstarszych sposobów. Dawniej nazywane lepikowaniem dachów przekształciło się wykonawczo od rąbanego lepiku z beczki, podgrzewanego w kotle i rozsmarowywanego na gorąco na oczyszczonym dachu jako kleiszcze do papy w precyzyjne układanie zaawansowanej technologicznie papy termozgrzewalnej zawierającej warstwę klejów bitumicznych w ściśle określonych warunkach z palnikami podgrzewającymi miejsca klejenia.

Wykonanie pokrycia papą termozgrzewalną nie jest trudne, podobne do układania wykładziny. Wymaga jednak prezycji i dokładności oraz sprawdzenia odpowiednich spadków pomimo, że dach nazywany jest płaskim jednak musi dawać rękojmię odpływu wody deszczowej i pośniegowej.

Dachy kryte papą nie mają walorów dekoracyjnych nie są zwykle widoczne, spełniają funkcje ochronna płyty stropowej i konstrukcji dachów.

Wykładanie powierzchni deskowania gontem bitumicznym ma natomiast spore walory dekoracyjne i kładzione płatami arkusze, płaty gontu bitumicznego "udają" wizualnie dachówki lub inny rodzaj pokrycia. Moga być kolorowe, w desenie dopasowane do elewacji.

Generalnie gont bitumiczny mocuje się do płaskich powierzchni dachu przez przybicie gwoździami, przytwierdzenie taśmą dekarską. Płaty gontu układane precyzyjnie z odpowiednim przesunieciem imitują np. karpiówkę.

Cenowo obie te metody krycia są podobne, podobne są również potrzebne do ich wykonania umiejętności dekarzy. Materiały, zarówno papa jak i gont oferowane są w rolkach, transport i składowanie są wygodne i nie nastręczają problemów. Zarówno jedna jak i druga metoda jest stosowana do wielkopowierzchniowych dachów, na galeriach handlowych, w duzych inwestycjach developerów.

Krycie dachów kopertowych blachodachówką a pokrycia dachówką ceramiczną.

Dachy skośne, kopertowe, z wykuszami, wieżyczkami, o skomplikowanej bryle szkieletu więźby dachowej, na bardziej eksponowanych budynkach jednorodzinych, budynkach miejskich, szkołach etc są pokrywane bardziej trwałą niż papa i gont blachodachówką lub dachówkami ceramicznymi.

Obie metody sa podobne w tym, że wymagane jest przygotowanie konstrukcji więźby dachowej ( zazwyczaj drewnianej ) tak aby można było na łatach i kontrłatach mocować blachowkrętami lub gwoździami dekarskimi poszycie: blachę lub dachówki.

Niewatpliwie pokrycie arkuszem blachodachówki o powierzchni 7m2 następuje dużo szybciej niż położenie 100 dachówek i dlatego blachodachówką kryje się dachy szybciej i taniej. Wybór jednej z tych dwóch metod to zwykle kwestia uzyskania prestiżu ale i też świadomości, że dachówki ceramiczne są trwalsze o dobrze zrobiony dach będzie służył bez remontu dwa razy dłużej. W razie napraw i reperacji dachówka jest łatwiejsza do usunięcia usterek.

Materiały do tych dekarskich prac wymagają szczególnej uwagi przy transporcie i składowaniu a ich uszkodzenia mają później duzy wpływ na trwałość dachu. Istotna jest również waga i gabaryty bowiem arkusze blachodachówki bywają 6m długości.

Krycie dachów zabytkowych blachą miedzianą a pokrycia blachą tytan cynkową.

Obie te metody to wyższa szkoła usług dekarskich. Co ciekawe, dobrze zrealizowane dachy w miedzi albo blacha tytan-cynk dają gwarancję nawet kilkusetletniej trwałości. Przy dzisiejszej opcji by tak produkować materiały i urzadzenia by ich wymiana była niezbędna już po kilku latach, możemy tylko pokłonić się generacjom starych dekarzy, którzy wypracowali te znakomite metody krycia i zastosowali te właśnie materiały jako poszycie.

Zasadniczo łączenie blach jest wykonywane podobnie. Wymaga zastosowania podobnych narzędzi dekarskich, oraz posiadania niezbędnego doświadczenia wspartego wiedzą na temat tego rodzaju dachów. Materiał jest bardzo drogi i nie ma miejsca na straty spowodowane złym przycięciem, minimalizuje się ilość odpadów.

Zaletą tych obu metod jest możliwość wykonywania dachów na miarę, bardzo skomplikowanych, niestandardowych. Dlatego metody te są wykorzystywane przy renowacji zabytków oraz na bardzo eksponowanych budowlach.



Zlecenia usług:

RB Z.ROSIEK - firma dekarska Al. Rzeczypospolitej 5/21 , 02-972 Warszawa
tel. +48 22 354 67 74 , tel. +48 604 260 209

Dobrze wykonany remont dachu

To gwarancja utrzymania budynku przez kolejnych kilkadziesiąt lat.

Remont dachu

Wymiana więźby i poszycia

Dekarze Warszawa

Krycie dachów papą termozgrzewalną

Usługi dekarskie

Naprawa, krycie, remont, dachy płaskie, dachy odwrócone

Usługi dekarskie

Nasza firma od 12 lat specjalizuje się w sprawdzaniu i wykrywaniu nieszczelności dachów płaskich oraz skośnych także tarasów. Wykonujemy kompleksowo dachy płaskie, dachy zielone, dachy odwrócone, dachy balastowe, oraz izolacje tarasów i balkonów w tym też wszelkie remonty dachów.

Wykonujemy remonty wszelkiego typu pokryć dachowych w tym zabytkowych i wymagane w związku z tym prace dekarskie. W ramach zleconych prac wykonujemy remonty różnego typu pokryć dachowych w tym wykonanych z blachy, żelbetu i konstrukcji drewnianych.

Podejmiemy się krycia i remontu każdego rodzaju dachu:

krycie i remonty dachów z dachówki ceramicznej
remont dachu z blachy miedzianej
krycie i remont dachu pokrytego papą
naprawy obróbek dekarskich