____________________________________________________________ Pokrycia papą termozgrzewalną ____________________________________________________________

Dlaczego warto pokryć dach papą termozgrzewalną?

Papa termozgrzewalna zastepuje tradycyjną ze względu na duże udogodnienia w trakcie krycia dachu ale także i głównie dla tego że posiada o wiele lepsze parametry szczelności, wytrzymałości i czasie eksploatacji. Krycie dachów papą dotyczy głównie dachów płaskich tzn takich, które maja mały kąt nachylenia połaci ( maksymalnie do 20 stopni ) . Przy czym należy zwrócić uwagę na minimalny kąt nachylenia, który nawet po ugięciu dachu musi wynosić co najmniej 1 stopień. 

Konieczny jest bowiem spadekumozliwiający stały odpływ wody. Inna sprawa, że dachy płaskie są bardziej narazone na zimowe szkody spowodowane zaleganiem śniegu. Ten jednak nalezy usuwac w miarę jego przybywania na dachu. Papą może pokryć dach prawie każdy kto ma do tego inicjatywę, lubi prace remontowo budowlane i ma czas. Tecnologia kładzenia tego poszycia dachu jest naprawdę bardzo prosta. Wymaga jednak, jak wszystkie prace dekarskie wysokiej staranności i dokładności. 

 

Warunki przygotowannia powierzchni

Dach pod papę przygotowuje się wcześniej poprzez usunięcie starej warstwy papy i dokładne oczyszczenie podłoża. Wyrównujemy nierówności, zagłebienia i ubytki w stropie. Dokonujemy obmiarów dachu tak by dokładnie rozplanować zużycie rolek. Planujemy kierunki układania pasów papy oraz jej podziały uwzględniając zakładki ( zakłady poziome ) i zakładki pionowe. Przed położeniem warstw papy termozgrzewalnej montujemy wszelkie kołki, osadzamy rynny oraz mocowania okapów. Konieczna jest także inspekcja otoczenia kominów i ścian stykających się z powierzchnią dachu. W tych miejscach przygotowujemy uszczelniejnia na styku tych płaszczyzn.  

 

Warunki dotyczące papy ( temperatura )

Tego typu pokrycia dachowe nie mogą być zakładane w temperaturach poniżej 0 st Celsjusza a niektóre rodzaje papy poniżej +5 stopni Celsjusza. W niski temperaturach ważne jest by rolki papy były przechowywane w ciepłych pomieszczeniach i jako ogrzane, z dobrą elastycznością przynoszone bezpośrednio przez montażem, ich przyklejeniem i zgrzaniem krawędzi. 

 

Zasady układania rolek ( przymiarka i zwijanie z dwóch stron )

Dekarze układają pasy w kierunkach równoległych do okapów lub prostopadłych. Jest to uzależnione od kąta nachylenia dachu. O ile na małych spadkach ( mały kat nachylenia ) można liczyć na to rozgrzane w letnim słońcu pasy papy nie będą się marszczyły tworząc karbowanie, można połozyć pasy prosopadle do okapu. O tyle na dużych spadkach konieczne jest klejenie pasów równolegle do okapu. Ważne jest poprawne tworzenie zakładek od 8 do 15 cm oraz poprawne ułozenie warstw. Takie by woda nie miała możliwości wpłynąć pod papę na zakładce ale spływała z pasa na pas. Jednak zanim zaczniemy kleić papę konieczne jest jest przymierzenie. Dachy nie mają zwykle rozkładu placu parkingowego i papę nalezy przycinać odpowiednio do ukształtowania dachu. Większe rolki rozwija się całe do przymiarki, docina, następnie zwija z dwóch stron do środka po to by nie "zgubić" ustalonego kierunku klejenia.   

Prawidłowe podgrzanie ( wypływ masy 1-2 cm )

Klejenie do podłoża wykonuje się przez miejscowe podgrzanie palnikiem powierzchni papy i dociśnięcie do podłoża tak rozgrzanej masy bitumicznej. Oznaką poprawnie dociśniętej papy jest wypłynięcie 1-2 cm rozgrzanej masy poza krawędzie pasa papy. Jeśli po przyklejeniu i dociśnięciu krawędzi na zakładkach stwierdzimy że miejscowo papa nie przykleiła się konieczne jest jej lekkie uchyleni , ponowne podgrzanie i dociśnięcie. 

Estetyka dachu

Wypływające masy bitumiczne na zakładkach oraz obróbki z masy bitumicznej posypuje sie posypką w kolorze papy dla zachowania estetyki.

Najlepsze parametry wytrzymałości posiadają papy modyfikowane SBS. Warstwę hydroizolacyjną dachu może stanowić folia dachowa PVC, TPO, FPO, EPDM, papa asfaltowa stosowana jednowarstwowa lub w dwóch warstwach.

Układ warstw na stropodachu ma istotną wadę - pokrywająca go papa czy membrana są narażone na oddziaływanie czynników atmosferycznych, duże wahania temperatury oraz na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego opracowano system tzw. dachu odwróconego. W systemie tym izolację przeciwwodną - najczęściej z dwóch warstw papy termozgrzewalnej - układa się bezpośrednio na podłożu, a dopiero na niej - ocieplenie. Taka forma dachu pozwala na wykorzystanie jego powierzchni do celów użytkowych - można urządzić na nim atrakcyjny taras wykończony np. drewnianą podłogą albo dachy zielone.

Krycie papą galeria realizacji Warszawa______________________________________________________________________  USŁUGI DEKARSKIE  ______________________________________________________________________

Nasza firma od 12 lat specjalizuje się w sprawdzaniu i wykrywaniu nieszczelności dachów płaskich oraz skośnych także tarasów. Wykonujemy kompleksowo dachy płaskie, dachy zielone, dachy odwrócone, dachy balastowe, oraz izolacje tarasów i balkonów w tym też wszelkie remonty dachów.

Wykonujemy remonty wszelkiego typu pokryć dachowych w tym zabytkowych i wymagane w związku z tym prace dekarskie. W ramach zleconych prac wykonujemy remonty różnego typu pokryć dachowych w tym wykonanych z blachy, żelbetu i konstrukcji drewnianych.

Podejmiemy się krycia i remontu każdego rodzaju dachu:

  • krycie i remonty dachów z dachówki ceramicznej
  • remont dachu z blachy miedzianej
  • krycie i remont dachu pokrytego papą
  • naprawy obróbek dekarskich


Krycie i remonty dachów - RB Zbigniew Rosiek
Al.Rzeczypospolitej 2 lok 51 , 02-972 Warszawa
tel. +48 22 354 67 74 , tel. +48 604 260 209