Dlaczego warto pokryć dach papą termozgrzewalną?
Papa termozgrzewalna zastepuje tradycyjną ze względu na duże udogodnienia w trakcie krycia dachu ale także i głównie dla tego że posiada o wiele lepsze parametry szczelności, wytrzymałości i czasie eksploatacji. Krycie dachów papą dotyczy głównie dachów płaskich tzn takich, które maja mały kąt nachylenia połaci ( maksymalnie do 20 stopni ) . Przy czym należy zwrócić uwagę na minimalny kąt nachylenia, który nawet po ugięciu dachu musi wynosić co najmniej 1 stopień.
Konieczny jest bowiem spadekumozliwiający stały odpływ wody. Inna sprawa, że dachy płaskie są bardziej narazone na zimowe szkody spowodowane zaleganiem śniegu. Ten jednak nalezy usuwac w miarę jego przybywania na dachu. Papą może pokryć dach prawie każdy kto ma do tego inicjatywę, lubi prace remontowo budowlane i ma czas. Tecnologia kładzenia tego poszycia dachu jest naprawdę bardzo prosta. Wymaga jednak, jak wszystkie prace dekarskie wysokiej staranności i dokładności.
Warunki przygotowannia powierzchni
Dach pod papę przygotowuje się wcześniej poprzez usunięcie starej warstwy papy i dokładne oczyszczenie podłoża. Wyrównujemy nierówności, zagłebienia i ubytki w stropie. Dokonujemy obmiarów dachu tak by dokładnie rozplanować zużycie rolek. Planujemy kierunki układania pasów papy oraz jej podziały uwzględniając zakładki ( zakłady poziome ) i zakładki pionowe. Przed położeniem warstw papy termozgrzewalnej montujemy wszelkie kołki, osadzamy rynny oraz mocowania okapów. Konieczna jest także inspekcja otoczenia kominów i ścian stykających się z powierzchnią dachu. W tych miejscach przygotowujemy uszczelniejnia na styku tych płaszczyzn.
Warunki dotyczące papy ( temperatura )
Tego typu pokrycia dachowe nie mogą być zakładane w temperaturach poniżej 0 st Celsjusza a niektóre rodzaje papy poniżej +5 stopni Celsjusza. W niski temperaturach ważne jest by rolki papy były przechowywane w ciepłych pomieszczeniach i jako ogrzane, z dobrą elastycznością przynoszone bezpośrednio przez montażem, ich przyklejeniem i zgrzaniem krawędzi.
Zasady układania rolek ( przymiarka i zwijanie z dwóch stron )
Dekarze układają pasy w kierunkach równoległych do okapów lub prostopadłych. Jest to uzależnione od kąta nachylenia dachu. O ile na małych spadkach ( mały kat nachylenia ) można liczyć na to rozgrzane w letnim słońcu pasy papy nie będą się marszczyły tworząc karbowanie, można połozyć pasy prosopadle do okapu. O tyle na dużych spadkach konieczne jest klejenie pasów równolegle do okapu. Ważne jest poprawne tworzenie zakładek od 8 do 15 cm oraz poprawne ułozenie warstw. Takie by woda nie miała możliwości wpłynąć pod papę na zakładce ale spływała z pasa na pas. Jednak zanim zaczniemy kleić papę konieczne jest jest przymierzenie. Dachy nie mają zwykle rozkładu placu parkingowego i papę nalezy przycinać odpowiednio do ukształtowania dachu. Większe rolki rozwija się całe do przymiarki, docina, następnie zwija z dwóch stron do środka po to by nie "zgubić" ustalonego kierunku klejenia.
Prawidłowe podgrzanie ( wypływ masy 1-2 cm )
Klejenie do podłoża wykonuje się przez miejscowe podgrzanie palnikiem powierzchni papy i dociśnięcie do podłoża tak rozgrzanej masy bitumicznej. Oznaką poprawnie dociśniętej papy jest wypłynięcie 1-2 cm rozgrzanej masy poza krawędzie pasa papy. Jeśli po przyklejeniu i dociśnięciu krawędzi na zakładkach stwierdzimy że miejscowo papa nie przykleiła się konieczne jest jej lekkie uchyleni , ponowne podgrzanie i dociśnięcie.
Estetyka dachu
Wypływające masy bitumiczne na zakładkach oraz obróbki z masy bitumicznej posypuje sie posypką w kolorze papy dla zachowania estetyki.
Najlepsze parametry wytrzymałości posiadają papy modyfikowane SBS. Warstwę hydroizolacyjną dachu może stanowić folia dachowa PVC, TPO, FPO, EPDM, papa asfaltowa stosowana jednowarstwowa lub w dwóch warstwach.
Układ warstw na stropodachu ma istotną wadę - pokrywająca go papa czy membrana są narażone na oddziaływanie czynników atmosferycznych, duże wahania temperatury oraz na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego opracowano system tzw. dachu odwróconego. W systemie tym izolację przeciwwodną - najczęściej z dwóch warstw papy termozgrzewalnej - układa się bezpośrednio na podłożu, a dopiero na niej - ocieplenie. Taka forma dachu pozwala na wykorzystanie jego powierzchni do celów użytkowych - można urządzić na nim atrakcyjny taras wykończony np. drewnianą podłogą albo dachy zielone. Krycie papą galeria realizacji Warszawa | |
|