Budowa "wolego oka" - bezpiecznie, choć nie tanio
Opisane poniżej rozwiązanie jest "bezpieczne" ze względu, że nie każdy współczeny cieśla radzi sobie z budowa lukarów typu "wole oko". Jest to jednak rozwiązanie przeważnie droższe.
"Wole oko" to skomplikwany element i dla wielu współczesnych cieśli niestety zbyt trudny przy ich umiejętnościach. Właśnie z powodu braku umiejętności wielu cieśli na jakich niestety mogą Państwo trafić polecamy zamówienie krążyny z drewna klejonego, a nie zbijanie z desek na budowie. Efektem może być konstrukcja nadająca się tylko do rozbiórki.
Zalecamy wykonanie "wolego oka" przy pełnym deskowaniu ze sklejki wodoodpornej oraz dwukrotne krycie dachu papą wierzchniego krycia, termozgrzewalną. To zapewni szczelność dachu. Sama dachówka z folią paroprzepuszczalną nie jest dobrym rozwiązaniem. Przy małym promieniu krążyny istnieje możliwość przedostania się wody pod dachówkę np. przy silnym wietrze. Ważne jest, by przy okapie wywinąć papę na pas nadrynnowy tak aby woda idąca po papie doprowadzona była do rynny.
Okap nad "wolim okiem' można uzyskać przez wypuszczenie o kilkanaście centymetrów krokwi lub przez wysuniecie samej dachówki na czołowo zamontowanych krokwiach. Jednak pierwsze rozwiązanie daje większy okap i jest estetyczniejsze.
W naszej firmie zatrudniamy doświadczonych cieśli i dlatego nie musimy korzystać z opisanego rozwiązania. Wszystkie prace wykonujemy własnoręcznie i na miejscu bez korzystania z gotowych elementów.
Ocieplanie stropodachu - przerwa cyrkulacyjna
Przy ocieplaniu stropodachu ważna jest przerwa pomiędzy wełną mineralną, a deskowaniem lub folia paroprzepuszczalną. Jeśli takiej przerwy nie ma, wełna zostanie zawilgocona
i zmniejszają się jej walory izolacyjne. Zalecana grubość szczeliny to ok. 3-4cm. Układając wełnę między krokwiami nie jest łatwo o zachowanie takiej szczeliny, szczególnie jeśli korzystamy z wełny miękkiej. Najłatwiejszym sposobem jest przyklejenie do deskowania listewek np. ze styropianu o przekroju 3x3cm lub 3x4cm. Do klejenia można wykorzystać klej termiczny lub montażowy. Odstępy między rzędami tych listewek nie powinien przekraczać 25cm. Przerwę tą zmniejszamy jeśli korzystamy z wełny miękkiej. Dla jeszcze lepszej cyrkulacji powietrza powinno się pozostawiać kilka centymetrów odstępu między listewkami w tym samym rzędzie.
Gotowe dźwigary drewniane
Produkuje je się z odpowiednio wysuszonego i zaimpregnowanego drewna iglastego. Elementy dźwigarów są połączone płytkami kolczastymi z ocynkowanej blachy stalowej. Użycie gotowych dźwigarów znacznie przyspiesza wykonanie więźby dachowej - dach domu jednorodzinnego można zmontować w jeden dzień. Jest to ważne przede wszystkim w domach wznoszonych w technologii szkieletu drewnianego. Z gotowych dźwigarów można także wykonać konstrukcje dachów w domach murowanych. Więźby dachowe z dźwigarów kratowych są lekkie, ale mogą przenosić duże obciążenia. Drewniane dźwigary kratowe mogą mieć dużą rozpiętość: trójkątne, przeznaczone do wznoszenia dachu dwuspadowego - do 30 m, łukowe - do 42 m.
Polecamy do zabezpieczenia drewna i drewnopochodnych
Lakierobejca żelowa jest nowoczesnym preparatem do malowania elementów drewnianych i drewnopodobnych. Zapewnia długotrwałą ochronę przed wilgocią, wiatrem i promieniami słonecznymi. Dzięki niej drewniane elementy na długo zachowują świeży wygląd, pozostawiając naturalny rysunek drewna. Lakierobejca dostępna jest w ośmiu kolorach. Na uwagę zasługują zwłaszcza barwy dębu antycznego, teak, sapella i merbau. Produkt wyprodukowany przez firmę DREWNOCHRON otrzymał atest higieniczny Państwowego Zakładu Higieny oraz certyfikat poświadczający jego hipolergiczność. Preparat nie uczula nie wywołuje podrażnień skóry oraz układu oddechowego u osób wrażliwych i alergików. Wydajność: 10-12 m2/l
|